Sunday, 04 August 2019 23:29

מפגש סיכום סקר 80+ ושיתוף בתוכניות לעתיד לאוכלוסיית גיל הזהב

 

המפגש התקיים במארג בתאריך: 16.7.19, נכחו ראש המועצה מר אייל שמואלי, גב' ענת גנץ מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים ו-85 תושבים, "אזרחים ותיקים" ומתנדבים שרובם היו שותפים לסקר כמרואיינים או מראיינים.

המפגש כלל הצגת המתווה של תכנית אב לגיל השלישי והרביעי. ברקע הוצג הנתון של העלייה בתוחלת החיים ב-2065, לגברים בממוצע ל-88.8 וגיל 91.2 לנשים תוך ראיית הפרישה לגמלאות כהזדמנות לעיצוב פרק חיים נוסף של פעילות וסיפוק. צוין מקומה של אוכלוסיית גיל הזהב כרובד משמעותי בחברה הישראלית שמחייבת אותה לבצוע שינוי תודעתי ביחס לגיל הזהב.

תכנית האב לגיל הזהב תתמקד באימוץ גישה של פיתוח מוצרים ושירותים על מנת לסייע בהזדקנות פעילה, תוך קבלת החלטות מותאמת לצרכים הייחודיים של גיל הזהב; יצירת מערך פעולה קהילתי, מקומי הכולל רצף שירותים שנותנים מענה חברתי, רפואי, תרבותי ופיזי שיאפשרו "הזדקנות" בבית. תוך פעילות בקהילה תומכת ומותאמת לצרכים ושיתוף פעולה בין ארגונים שונים שמספקים שירותים לאזרחים הותיקים על ידי איסוף מידע ניתוחו והערכתו.

הגשמת התוכנית מחייבת: הבניית תכנית בהסתמך על נתוני התושבים,  צרכיהם ואיתור המענים הנדרשים, תמיכה ושיתוף פעולה של כל הגופים הקיימים בקהילה.

 בכדי לגייס את המשאבים הנדרשים למינוף התוכנית והצלחתה התושבים מעוניינים  בהקמת עמותה עצמאית להפעלת פעילויות גיל הזהב שכוללות פניה לגורמים ממשלתיים, עמותות וגורמים נוספים.

בחלק השני של הערב הוצגו נתוני הסקר שבוצע על ידי 37 מתנדבים וזו ההזדמנות להודות להם על התגייסותם, רואינו 103 תושבים בני 80+ במהלך חודשים אפריל מאי 2019, התוצרים כללו עדכון פרטים ובניית פרופיל אישי שהועבר למחלקה לשירותים חברתיים כבסיס ליצירת קשר במידת הצורך או בעת חירום.

לדברי המראיינים והמרואיינים, הליך הריאיון כלל מפגש אנושי שהיווה חוויה חיובית והעניק תחושת אכפתיות ודאגה, קבלת מידע לגבי מענים שלא היו מוכרים, תקווה להכרה בצרכים הייחודיים של בני גיל הזהב ופיתוח פעילויות ושירותים נדרשים.

ממצאי הסקר הצביעו על מגוון רחב של בעיות המאפיינות את גיל הזקנה, בדגש על:

ü      קשיים בקבלת טיפול רפואי בשל אי זמינות התורים לבדיקות וקשיי נגישות לרופאים מומחים שחסרים בכפר. הועלה הצורך בליווי צמוד יותר של אנשים במצבים רפואיים חמורים בביתם.

ü      קשיי ניידות ותחבורה מדגישים את הצורך בהסדרת תחבורה זמינה בכפר מהבית וליעדים קרובים בסביבה, לצד פתרון לבעיית החניה עבור קשישים במרכז, בימים אלו סוכם עם צוות  השופרסל במרכז כפר ורדים על משלוחים היישר לבית הלקוח, המעוניינים יפנו לזיוה מלמד בטלפון: 04-9978018, המשלוחים יתבצעו בימי שני בין השעות: 15:00-17:00           ובימי רביעי בין השעות: , 16:00-18:00 עלות משלוח לקנייה מעל 200 ₪ היא 24 ₪ ובקניה נמוכה יותר עלות משלוח 35 ₪.

ü      כדי להתמודד עם בידוד ובדידות נדרשים מענים שיהוו עידוד ליציאה לפעילויות בכפר, קשר אישי עם מתנדבים ואנשי מקצוע, שילוב חברתי של אוכלוסיות מגוונות בכפר והכשרת קשישים לשימוש בטכנולוגיה ממוחשבת, בימים אלו קימת יוזמה לקורס הכרת  המחשב והאינטרנט, ניתן להירשם במועדון גיל הזהב או במחלקה לשירותים חברתיים.

ü      נדרשת השקעה בפעילויות לשעות הפנאי על ידי הקמת מועדון לחבר שיאפשר מקום מפגש לשיח אישי, הרחבת מעגלי הפעילות ושילוב הקשישים בכפר ומחוצה לו ויצירת מקורות עניין ותעסוקה לבני גיל הזהב.

למרות הקשיים, 83% מהמרואיינים הביעו שביעות רצון מהמגורים בכפר והביעו תקווה שיוכלו להמשיך להתגורר בכפר גם בעתיד.  

נסקרו מידת ההיכרות והשימוש של התושבים בשירותים הקיימים בכפר לגיל הזהב. הודגשה חשיבותה של חברות בקהילה תומכת בהובלתו של  אבנר רביב שנותנת לחבריה ביטחון, באמצעות לחצן מצוקה, הבטחת שרות רפואי מידי באמצעות הזמנת רופא ואמבולנס ובמידת הצורך ובשוטף סיוע בתיקוני קלים בבית. עלות החברות 79 ₪ לחודש. תושבת הכפר שיבחה את השרות המצוין שנותן אבנר והודתה לו בהזדמנות זו. אבנר ציין שיש כיום 75 משפחות רשומות ושיש חשיבות להגדיל את מספר המשתמשים שמקבלים שרות זה.

אילנה רוזנר האחות ממרפאת קופת חולים כללית בכפר ורדים הדגישה את רצון כל עובדי המרפאה לתת לאוכלוסיית המבוגרים יחס אישי, דאגה וסיוע במידת האפשר. אילנה ציינה את הקושי בעיבוי המערך הרפואי עקב מגבלות תקציביות הדגישה שניתן לפנות לצוות המרפאה לפנות לצורך סיוע בקיצור תורים וציינה כי ניתן לפנות למוקד על ידי חיוג כוכבית 2700 בכל שעה המפנה ישירות לבית חולים.

ישנן יוזמות שכבר "יצאו לדרך" כגון: תכנון להקמת מועדון מופ"ת ביישוב שייתן מענה ל-3 ימים נוספים של פעילות משעה 8:00-13:00 כולל מערך הסעה והזנה וזאת בנוסף לפעילות למסגרת דו שבועית הניתנת למועדון "קפה בוקר", ממתינים ל"קול קורא" ממשרד הרווחה לצורך הקמתו.

בסיום הערב התנהל שיח  תושבים. הודגשה הפעילות המשמעותית עבור חברי גיל הזהב שמתנהלת בהתנדבות ובהצלחה ע"י הצוות של מועדון גיל הזהב, ששטחו קטן מלהכיל את מגוון הפעילויות הנדרש. בערב זה הועברה תחושת התושבים לגבי העדר תקצוב מתאים לאוכלוסיית גיל הזהב. ראש המועצה הבטיח לנסות ולסייע ככל שניתן על מנת לקדם את פיתוח השירותים. ראש המועצה יבחן קבלת 4 חניות ייעודיות למבוגרים במרכז המסחרי, כמו כן ציין את פיתוח קו אוטובוס 368 שיוצא כל 45 דק' מצומת המפה ומגיע בעשרים דקות לנהרייה, מדובר בקו אקספרס שמגיע לביה"ח נהריה ויכול לסייע רבות לתושבים, כמו כן ציין שתחזוקת המועדון והתקציב ניתנים למועדון גיל הזהב בנוסף לתמיכה המועברת בתקציבי הרווחה וזו ההזדמנות לציין את חצי תקן עו"ס שניתן השנה ממשרד הרווחה בהשתתפות ממון של הרשות לצורך טיפול באזרחים ותיקים , ראש המועצה שיבח את העבודה הנהדרת שמתנדבים עושים בתחום זה וציין כי רוב התקציבים שמגיעים בתחומים השונים ניתנים ממשרדי ממשלה.

לסיכומו של ערב ניתן לומר שהחל דיאלוג פורה ומפרה בין הגופים השונים למען העלאת מודעות לקשיים ולאתגרים העומדים בפנינו, לרצון ולצורך במציאת פתרונות אפשריים ופיתוח שירותים ומעניים לשיפור חייהם של אוכלוסיית גיל הזהב בכפר ורדים.

אנו מודים למראיינים, למרואיינים, לשותפים בעשייה ולראש המועצה מר אייל שמואלי על ההשתתפות בערב זה ועל התמיכה בתהליך כשפנינו לקראת המשך סקר לגילאי 65-80 והמשך פיתוח שירותים.

 

כתבה: ענת וצוות מיפוי גיל הזהב

הנחיות שעת חרום

פיקוד העורף הנחיות לשעת חרום